Drugi pies w domu – jak przygotować się na nowego członka rodziny?
Strona główna » Poradnik » Psy » Życie z psem »
Drugi pies w domu to spore wyzwanie dla właściciela. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o dobre samopoczucie obu czworonogów. Socjalizacja psa nie zawsze jest prosta, szczególnie jeśli ma on już swoje lata. Ponadto, sporo osób decyduje się na zwierzaka ze schroniska, który zwykle posiada traumę. Sprawdź poniższe wskazówki, jeśli chcesz poradzić sobie samodzielnie poradzić z problemem. Należy pamiętać, że czasami potrzeba kilka miesięcy, aby psy w pełni się zaakceptowały. Może okazać się, że konieczna będzie konsultacja z behawiorystą. Każdy przypadek jest zupełnie inny, a więc ważne jest indywidualne podejście.
Drugi pies w domu – porady
Nowy szczeniak w domu to nie tylko wielkie szczęście, ale również obawa przed tym, czy zostanie on zaakceptowany przez posiadane zwierzęta. Nie zawsze tak jest! Każdy czworonóg posiada inną osobowość. Zanim podejmiemy decyzje o powiększeniu rodziny sprawdźmy, czy pies jest na to gotowy. Przede wszystkim należy zabierać go w miejsca, gdzie może mieć kontakt z czworonogami. Ponadto, dobrze jest zaprosić do domu kogoś z psem. Dzięki temu przetestujemy naszego pupila – zupełnie inaczej może zachowywać się w momencie, gdy ktoś naruszy jego terytorium. Może nawet wykazywać skłonność do agresji.
Jeśli decyzja zapadła, to konieczne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania na pojawienie się nowego zwierzaka. Musimy wiedzieć, że każdy czworonóg powinien posiadać własną przestrzeń. Oczywiście może zdarzyć się tak, że po czasie psy będą chciały spędzać czas wspólnie, jednak z pewnością nie stanie się tak na początku. Ważne jest, aby zakupić legowisko, miski i zabawki. Niektóre osoby polecają zakup bramek rozporowych. Dzięki nim zwierzaki mogą utrzymać kontakt wzrokowy oraz węchowy, jednak ryzyko fizycznego ataku będzie znajdować się na niższym poziomie. Nie należy zostawiać psów bez opieki w jednym pomieszczeniu. Nie mamy pewności, jaka będzie ich reakcja, co może skończyć się tragicznie.
Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie psów? Najlepiej, aby miało ono miejsce na neutralnym gruncie. Dzięki temu pierwsze zwierze nie będzie mieć powodów do agresji. Oczywiście oba czworonogi powinny znajdować się na smyczy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli sprawnie zareagować na niepożądane zachowanie. Dwa psy w domu gryzą się? To powszechny problem, z którym wiele osób nie potrafi sobie skutecznie poradzić. Właściciel musi zachować spokój oraz opanowanie. Jeśli oba psy są ufne i towarzyskie, to już od pierwszego spotkania mogą w stu procentach się zaakceptować!
Drugi pies w domu – zazdrość
Zastanawiasz się, jak wytresować psa, aby był posłuszny i zrównoważony? Należy wykazać się konsekwencją oraz dobrą znajomością podstawowych zasad. Nie zapominajmy, że przesadne okazywanie miłości jedynie skrzywdzi pupila. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że będzie on emocjonalnie uzależniony od swojego właściciela. Może zdarzyć się tak, że zazdrość będzie na tyle silna, że nie zaakceptuje on nie tylko drugiego psa, ale nawet dziecka. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc specjalisty. Zazdrość jest całkowicie naturalna, o ile jej intensywność nie jest zbyt wysoka. Warto dowiedzieć się, jak postępować, aby pupil nie czuł się zagrożony lub odtrącony. Wiadomym jest, że wraz z pojawieniem się kolejnego czworonoga jego świat diametralnie się zmienia.
Podstawą jest to, aby obu psom poświęcać taką samą ilość uwagi. Jeśli nie są one zainteresowane wzajemnym kontaktem, to spróbujmy zachęcić je do interakcji np. podczas zabawy. Jeśli szczeniak dostaje smakołyka za poprawne wykonanie komendy, to drugi pies również powinien mieć okazje zdobyć przysmak. W innym przypadku mogą obudzić się w nim negatywne emocje, szczególnie jeśli mamy do czynienia z typem zazdrośnika. Chcesz wyprowadzać psy razem na spacer? Nie zawsze jest to dobry pomysł. Starszy zwierzak nie będzie zadowolony z kilkuminutowej przechadzki. Szczeniak musi wychodzić częściej, jednak spacer nie powinien być zbyt długi. Oczywiście po pewnym czasie czworonogi będą mogły wychodzić razem. Priorytetem jest to, aby zagwarantować im wysoki poziom bezpieczeństwa oraz swobody.
Pies musi nauczyć się spędzać czas w pojedynkę. W innej sytuacji zawsze będzie zazdrosny o swojego właściciela. Należy uczyć go samodzielności już od pierwszych tygodni życia. Początkowo nie zostawiajmy go w domu samego na zbyt długo. Ponadto, oba psy powinny znajdować się w innym pomieszczeniu, gdyż nie mamy pewności, czy nie dojdzie pomiędzy nimi do ataku. Kontakt z czworonogiem powinien być inicjowany przez człowieka. Zwierze musi znać swoje miejsce w hierarchii, gdyż tylko wtedy będzie rozumiało, co dzieje się wokół niego.
Nie pozwólmy, aby szczeniak zdominował psa-rezydenta. Jeśli maluch podbiera mu zabawki lub próbuje korzystać z jego misek, to powinniśmy zareagować. Zwierzaki muszą mieć pewność, że ich pozycja w rodzinie nie jest zagrożona. Nie można powiedzieć, czy lepiej posiadać psy różnej płci, czy tej samej. Nie ma to większego znaczenia, ponieważ w obu przypadkach warto zdecydować się na kastrację oraz sterylizację. Nie należy zapominać, że nieumyślne rozmnażanie psów jest wyrazem nieodpowiedzialności. W dzisiejszych czasach ogromna ilość zwierząt czeka w schronisku na kochający dom.
Drugi pies w domu – agresja
Nie masz pojęcia, co zrobić jak psy się gryzą? Czasami podgryzanie się zwierząt jest elementem zabawy. Nie chcą one zrobić sobie krzywdy, jednak już na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że nie jest to atak, a jedynie forma interakcji. Oczywiście ważne jest to, aby kontrolować taką zabawę. Duży pies może niechcący wyrządzić krzywdę szczeniakowi. Agresywne zachowanie psów należy zdecydowanie przerwać. Nie możemy jednak postępować gwałtownie, ponieważ przyniesie to skutki odwrotne do zamierzonych.
Psy wyrażają swoje emocje mową ciała. Agresja świadczy o tym, że odczuwają one frustrację lub lęk. Właśnie dlatego na początku należy określić przyczynę takiego zachowania. Zwróćmy uwagę, w jakich sytuacjach zwierzak reaguje postawą bojową. Być może dzięki temu łatwiej nam będzie go utemperować. Podczas psiej kłótni nie powinniśmy wyłaniać strony, która jest mniej winna – to częsty błąd popełniany przez właścicieli. Nie zapominajmy, że pies nie jest złośliwy, a jego odruchy są instynktowne.
Jeśli twoje czworonogi się gryzą, to należy natychmiast je rozdzielić. Najlepiej, aby oba znały podstawowe komendy, takie jak np. „siad”. Branie szczeniaka na ręce sprawi, że w psie-rezydencie obudzi się jeszcze większa złość. Nie rozumie on dlaczego to właśnie druga strona konfliktu zasługuje na większą ilość uwagi. Właściciel musi wykazać się opanowaniem. Mija czas, a psy nadal się nie akceptują? Pomoc behawiorysty wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Dobrze jest bazować na doświadczeniu osoby doświadczonej, która posiada specjalistyczną wiedzę. Identyfikacja źródła problemu jest podstawą do tego, aby rozpocząć dalszą pracę. Jeśli tego nie zrobimy, to nie uda nam się przejść do kolejnego etapu. Dość rzadko pogodzenie zwierząt jest całkowicie niemożliwe, jednak nie można wykluczyć takiej sytuacji.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl